6 Sie

nawóz

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wykorzystania przez drzewa. Zastosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może też zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie zanieczyszczać wodę drenażową.

actimag   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na dobre wykorzystanie nawozów w sadach jest należyte przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko dopuszczalne – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony nieopodal linii drzew lub wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na podstawie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność różnych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć wielki wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą więc być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym odpowiednim wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź jego składników w glebie.